Podnoszenie mocy w replice PJ25

SR 25 to dla mnie nowy temat, ale zdążyłem już odkryć parę fajnych rzeczy, dzięki czemu udało mi się podnieść moc repliki. Sprawdźcie sami. Czytanie dalszej części tekstu tylko na własną odpowiedzialność.

Kupując SR25 firmy PJ otrzymujemy karabin o sporej mocy, około 470 fpsów. Gb v2 LONG. Czyli cały mechanizm jest większy albo raczej dłuższy. Dzięki temu wystarczy wstawić sprężynę M150 Guardnera i mamy zdrowy skok mocy, aż miło popatrzećSmile Ale należy zadbać również o inne aspekty.

Zacznijmy najpierw od tego jak w replice PJ25 prezentuje się stock:

  • sprężyna (130 m/s)
  • chromowany cylinder o zwiększonej średnicy
  • wzmocniona metalowa głowica cylindra (o zwiększonej średnicy przeznaczona do zestawu cichego)
  • wzmocniona stożkowa kierunkowa głowica tłoka z łożyskowaniem (przeznaczona do zestawu cichego, łożyskowanie powoduje łatwiejszą pracę sprężyny)
  • silnik o zwiększonym momencie obrotowym
  • wszystkie zębatki są stalowe osadzone na stalowych łożyskach ślizgowych 6mm
  • prowadnica sprężyny jest w standardzie wzmocniona(metalowa) wraz z łożyskowaniem, które powoduje łatwiejszą pracę sprężyny)
  • zastosowano niskooporowe okablowanie gearboxa
  • gumka hop-up w standardzie Tokyo Marui

Na rynku replika jest dostępna w granicach 1 200 zł, tak więc za stosunkowo rozsądne pieniądze otrzymujemy kawał fajnej zabawki. Przejdźmy do sedna, co zrobić aby podnieść moc w naszym SR 25?

Więc:

1. Wymieniamy sprężynę na 160 Guardner
2. Wymieniamy tłok na wzmocniony z kompletem stalowych zębów ( są dostępne trzy rodzaje tłoka do tej giwery, wszystkie na allegro bez problemu są )
3. Gearbox wyposażony wyposażone w cylinder o poszerzonej średnicy i ten system fajnie działa jak się go doszczelni, ale nie był bym sobą gdybym nie wpadł na jakiś szatański pomysł…..więcSmile Ja wstawiłem bore up składak. Cylinder o poszerzonej średnicy Guardnera do tej broni, podwójnie doszczelniana głowica cylindra od zwykłego zestawu bore up od m4 firmy guardner i doszczelnioną dyszę do SR 25. Ponad to wstawiłem wyciszoną głowicę tłoka od bore up-a systemy:) Wszystko doszczelniłem teflonem. Przy takiej głowicy tłoka trzeba było odrobinę przypiłować przedostatni ząb na tłoku, nie cały milimetr żeby zębatki nie haczyły o nie ten ząb.
4. Zębatki jak na razie zostawiłem takie jakie są, jedyne co zmieniłem to ich wypoziomowanie.
5. Wstawiamy łożyska kulowe 6mm
6. Wstawiona jest komora hop – up Mad bula, bardzo doszczelniona ale to dlatego że nie mam oryginalnej. Wcześciej miałem tam komorę Element, plastikową i powiem szczerze, że okazala się być bardzo średniej jakości.
7. Lufa precyzyjna 650mm 6,01

Bateria to oczywiście 11,1 li po inne są za słabe do takich obciążeń. Taiwangun do tego karabinu na 470 fpsów daje nh 9,6 batkę.

Jak na razie zrobiłem to co tu napisałem, wyniki są niezłe bo 525 fpsów jest i to tak lekką ręką. W drodze są zamówione przeze mnie części które chce wstawić i zobaczyć co będzie.

Moim celem jest opracowanie dwóch zestawów części. Jeden ma dać stabilne 500 fpsów, czyli tak jak miałem w m4 spr a drugi ma dać stabilne 550 fpsów na takie imprezy jak mangusta. Części opisane tu już w połączeniu ze sprężyną Guardnera 160 dają moc 550 fpsów. Stabilną moc… wacha się ona między 549 a 552 (!!!). Potwór gotowy. Postanowiłem jednak wrócić do sprężyny 150 i mieć równie stabilne 520 fpsów, reszta części jak na razie pozostaje bez zmian.

Ciekawa jest też jedna rzecz. Sporo części z SR 25 pasuje do L86 i do psg tak że trzeba się szeroko rozglądać bo może się okazać że jednak można nieźle wykręcić taką giwerku:)

Do SR25 pasuje metalowa dysza od AUG!